Rozpracowujemy kolor beżowy we wnętrzach. Jaki kolor pasuje do beżu na ścianie i beżowych mebli?
Współcześnie kojarzą się ze spokojem i stanowią podstawę dla popularnych stylów wnętrzarskich – kolory beżowe to dominanta aranżacji skandynawskich, minimalistycznych, boho i japandi. Jaki kolor pasuje do beżu na ścianie i beżowych dodatków? Przygotowaliśmy małą księgę beżu w aranżacji wnętrz. Zainspiruj się naszymi kolorystycznymi wskazówkami.
Jak wygląda kolor beż?
Kolor beżowy jest odcieniem jasnego, rozbielonego brązu. Nazwa „beż” wywodzi się z języka francuskiego. Wyraz „beige” został zaczerpnięty ze tamtejszego słownika pod koniec XIX wieku – określano nim naturalną barwę owczej wełny, a także niebarwionych jeszcze naturalnych tkanin. Co ciekawe, początkowo beż w języku polskim był utożsamiany z écru. Obie nazwy oznaczały „niefarbowany” bądź „surowy”.
Beżowy kolor ścian – inspiracje czerpane z natury
Doskonałym przykładem koloru beżowego jest barwa naturalnego lnu lub sznurka jutowego. Beżowy to też kolor piasku, skał lessowych, plaży, drewna i suchych traw, dlatego nierozłącznie należy do kolekcji barw natury. Beżowy jest również kolorem sepii, dlatego tak świetnie dopełnia modny vintage we wnętrzach. Oczywiście występuje w wielu odcieniach – od jasnego kremu po barwę kawy latte.
Ciekawostka! W modelu RGB używanym w urządzeniach cyfrowych beżowy jest złożony z 85% czerwieni, 72% zielonego i 55% niebieskiego. Wartość HEX dla koloru beżowego to #D9BA8C.
Kolory beżowe we wnętrzach – jaki efekt daje we wnętrzu?
Kolor beżowy we wnętrzach jest następcą szarego, który był kolorem bazowym od dekady. Beż jest cieplejszą barwą, choć oczywiście każdy kolor może być chłodny lub ciepły – to zależy od jego temperatury barwowej i domieszki żółtego lub niebieskiego pigmentu. Psychologicznie kojarzy się przede wszystkim ze:
- spokojem,
- naturą,
- stabilnością,
- relaksem.
Ma pozytywne konotacje, dlatego często na beżowo urządza się spokojne wnętrza, odpowiednie do relaksu, ale też pracy. Jest barwą neutralną, co oznacza, że doskonale łączy się z innymi kolorami i stanowi bezpieczną bazę dla barwnych dodatków.
Beżowe ściany – wady i zalety
Plusy beżowych ścian
- Beżowy jest powszechnie stosowany ze względu na jego zdolność do tworzenia spokojnej atmosfery. Pozwala się wyciszyć i odpocząć od nadmiaru bodźców.
- To szalenie modny kolor. Miłośnicy przytulnych wnętrz potrafią urządzić salon w stylu total beige – w różnych odcieniach beżu.
- To dobra baza dla większości kolorów – jest bezpieczny i uniwersalny.
- Pomalowane na beżowo wnętrze wydaje się przestronne i większe wizualnie.
Minusy koloru beżowego we wnętrzu
Za dużo beżu może sprawić, że do pokoju wkradnie się nuda. Jak temu przeciwdziałać? Warto poświęcić chwilę na wybór odpowiedniej farby. Ta z przewagą żółtego pigmentu jest ciepła, ale w nadmiarze może być mdła. Wyraziściej i świeżej wyglądają chłodniejsze kolory beżowe, na przykład z domieszką szarości, takie jak taupe czy greige. W takich odcieniach warto też wybierać meble z drewna i tapicerki – taki wystrój jest zgodny z trendami.
Czy szary pasuje do beżowego?
Wyżej pisaliśmy, że kolor beżowy jest uniwersalną bazą dla większości barw w pomieszczeniu. Czy zatem do beżowego pasuje szary? To kontrowersyjne połączenie, ale nie jest niemożliwe do zrealizowania. Zasada jest taka: łącz ciepłe odcienie z ciepłymi, i chłodne z chłodnymi. Jeśli masz ściany pomalowane na ciepły odcień beżu, unikaj dodatków w chłodnym odcieniu szarego i srebra.
Ale gdy wybierzesz na ścianę odcień greige – niedookreślone połączenie szarości i beżu – możesz śmiało na jej tle ustawić zarówno fotel w ciepłym odcieniu szarości, jak i jasnobeżowy stolik. Spójrz na przykład na tapicerkę hokera ROSA GOLD w odcieniu coffee. To przykład koloru beżowego, który pięknie łączy się z szarościami. Podobne właściwości ma ciemniejszy odcień taupe. Można określić go jako szarość z elementami ciemnego beżu lub brązu.
Kolory beżowe we wnętrzu – wskazówki projektantów wnętrz
- Jeśli stawiasz na total beige, nie bój się zestawiać różnych jego odcieni – od ciemnych do jasnych, wręcz kremowych. W ten sposób uzyskasz efekt ciekawych przejść tonalnych, a salon czy sypialnia nabierze głębi.
- Dobierając kolory, weź pod uwagę natężenie i rozkład naturalnego światła w pomieszczeniu. W miejscach zacienionych zastosuj jasne kolory beżowe. Dzięki temu wnętrze optycznie się powiększy i unikniesz wrażenia, że pomalowana ściana jest przybrudzona.
- Ciemne beże zarezerwuj dla nasłonecznionych partii pomieszczenia i ścian w bliskim sąsiedztwie okien.
- Zadbaj o dobór akcentów w innych kolorach, które dynamizują wnętrze. Jaki kolor pasuje do beżowych ścian?
Jaki kolor pasuje do beżu na ścianie?
Jaki kolor nie pasuje do beżu? Unikaj barw nasyconych i krzykliwych. Odpowiednio wykorzystany beż doda wnętrzu subtelnej elegancji. A jaki kolor pasuje do beżu na ścianie? Aby ożywić wnętrze, łącz beż z:
- czernią, która wprowadzi mocny akcent. Na tle beżowej ścianie doskonale wyglądają stoliki kawowe w stylu industrialnym. Nóżki z czarnej stali tworzą z nią mocny kontrast, który nadaje nowoczesny charakter aranżacji;
- spokojnymi barwami natury – jasną i ciemną zielenią, brązem, ciepłymi szarościami, piaskowym;
- mocnymi barwami natury, które kojarzą się ze stylem vintage i mid-century modern. Musztardowy, terakota, indygo (żywy granat), ciemny brudny róż, szmaragdowa zieleń, oliwka – to przykłady kolorów, które najłatwiej wprowadzić do beżowego wnętrza pod postacią tekstylnych dodatków (poduszek, zasłon, dywaników) lub tapicerowanych mebli (foteli, krzeseł, hokerów);
- bielą, niekoniecznie śnieżnobiałą, ale écru, perłową, w odcieniu kości słoniowej;
- pastelami – szałwiowym, błękitnym, jasnym pudrowym różem czy modnym brzoskwiniowym;
- złotymi akcentami – złoto uszlachetnia całą aranżację i jest szalenie modne. Zobacz nasze stoły na złotych nogach, które pięknie wpisują się w konwencję przytulnego stylu glamour.
W jakim stylu zaaranżować wnętrze z beżowymi elementami? Oczywiście glamour!
Podobają Ci się beżowe meble, ale chcesz ustrzec się monotonii? Wybieraj elementy, które mają ciekawą formę i zdefiniowany styl. Spójrz na nasze stylowe krzesło z plecionym oparciem ROSA GOLD na złotych nóżkach. Razem z jasną ławą Salma z marmurowym blatem stworzą piękny duet w stylu glamour. Pasują do fakturowanych tapet, białych mebli z frezami i ścian ze sztukaterią. Wnętrze nabierze blasku dzięki zastosowaniu srebrnych lub złotych akcentów. Lśniące lampy z kaskadą szklanych wisiorków, lustra w dekoracyjnych ramach czy szklane stoliki na metalowych nogach idealnie dopełnią wnętrze w stylu glam.
Kolory beżowe w stylach japandi i modern boho
Beżowy jest też idealnym kolorem do wnętrz urządzanych w stylu soft loft – złagodzonej wersji industrialnych przestrzeni, gdzie oprócz surowych cegieł i galwanizowanej stali, jest dużo przytulnych mebli akcentowych. Pasuje też oczywiście do modern boho oraz japandi – wybieraj jasne meble o obłych kształtach i przytulnej fakturze. Zerknij na nasze welurowe krzesło ROSA na czarnych nogach, które pasuje do modnych aranżacji.
Nasza oferta jest wypełniona pięknymi meblami w odcieniach beżu, ale nie tylko. Szukasz inspiracji i pomysłów na unikalny wystrój wnętrz? Przejrzyj ofertę naszego sklepu online i obserwuj Mivi Home na Instagramie. W razie pytań skontaktuj się z nami! Chętnie doradzimy indywidualne rozwiązania!